Co zwiedzić kamperem w Europie

Jedną z największych zalet kampera są jego nieograniczone możliwości oraz swoboda podróżowania. Przejawia się ona przede wszystkim przy wyborze celu i trasy wyjazdu. Kamperem można zwiedzić wiele państw oraz zapierających dech w piersiach miejsc. W poprzednim artykule przedstawiliśmy interesujące miejsca, które warto zwiedzić w naszym pięknym kraju, a dziś pokażemy Ci, co warto zwiedzić kamperem w Europie.

Malownicze regiony, które pokochali Dante i da Vinci

Jednym z najchętniej odwiedzanych państw przez kamperowiczów są Włochy. Oglądając fotorelacje z wyjazdów, trudno dziwić się, że tak wiele osób decyduje zwiedzić się ten kraj. Jego niewątpliwą zaletą są też przyjazne przepisy dla turystów podróżujących kamperami oraz wiele miejsc kempingowych, które są w korzystnych cenach.

Jakie miejsca we Włoszech warto zwiedzić kamperem? Biorąc pod uwagę malownicze widoki i interesujące zabytki, jakie oferuje to państwo, najlepszą odpowiedzią byłoby: warto zwiedzić cały kraj, do czego zresztą Ciebie serdecznie zachęcamy. Jeśli jednak nie dysponujesz odpowiednią ilością czasu lub środków finansowych, to proponujemy Ci podróż po malowniczych regionach, które pokochali Dante i Leonardo da Vinci – Toskanii.

Toskania jest jednym z regionów położonych w środkowych Włoszech. Ta historyczna kraina nazywana była kiedyś Etrurią i zamieszkiwana była przez Etrusków (wielu historyków uważa, że dokonania i kultura tego ludu miała ogromny wpływ na Rzymian). Oficjalnie region został dołączony do Zjednoczonego Państwa Włoskiego 22 marca 1860 roku. Toskania znana jest na całym świecie z gorących, termalnych źródeł, a ze względu na swój górzysty charakter jest chętnie odwiedzana przez zwolenników gór.

 

Jakie miasto warto zwiedzić? Lista jest długa, a znajdują się na niej takie miasta jak: Piza, Sienna, Pienza czy San Gimignano. My jednak wybraliśmy dla Ciebie dwa miasta, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę. Pierwszym z nich jest stolica tego regionu – Florencja.

Florencja to jedno z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miast Włoch. Obowiązkowym miejscem, które należy odwiedzić, będąc we Florencji, jest wzgórze Michała Anioła. Rozciąga się z niego przepiękny widok na całe miasto. Innym punktem widokowym jest kopuła Santa Maria del Fiore, która znajduje się w samym centrum. Prócz wspaniałych budowli sakralnych, takich jak katedra Duomo Santa Maria del Fiore czy kościół Santa Crose, miłośnicy architektury, która nie jest sakralna, też znajdą coś dla siebie. Dla tej grupy osób ciekawymi miejscami będą Most Vecchio i Ogrody Boboli.

Drugim miastem, które warto odwiedzić w Toskanii, jest Bolonia. Jest to idealny punkt początkowy wyprawy, ponieważ z tego miasta jest wszędzie niedaleko (Florencja i Wenecja są przysłowiowy rzut beretem). W samej Bolonii też nie można się nudzić. W samym centrum znajduje się odpowiednik polskiego rynku, czyli Piazza Maggiore. To jeden z najbardziej znanych placów w całym kraju. Znajduje się tu Bazylika San Petronio, a także warty odwiedzenia ratusz i symbol Bolonii – fontanna Neptuna. Bolonia, oprócz ciekawych widoków, chwalona jest też przez turystów za jedzenie (w centrum można spotkać wiele stoisk i sklepików, które wypełnione są smakowitymi przekąskami, jak sery, mięsa, ravioli czy tagiatelle).

Kurs południowe Włochy – Półwysep Sorrento

Podróżując po Włoszech, ogromną stratą byłoby nie wybrać się na południe tego kraju na półwysep Sorrento. Znajduje się on pomiędzy Zatoką Neapolitańską a Zatoką Salerno. W niewielkiej odległości od tego miejsca położone są wysyp Capri oraz Ischia, a ze znanych miast można stamtąd odwiedzić Neapol. Zaletą tego regionu są nie tylko malownicze miasteczka, ale też wygodne pola biwakowe.

Wartym uwagi małym nadmorskim miasteczkiem jest Piano di Sorrento. To idealne miejsce dla osób, które chcą uciec od tłoku i dużej ilości turystów. Choć miasteczko jest turystyczne, to w porównaniu z większością miejsc we Włoszech, panuje tam niewielki ruch.

Francja – pierwsza wyprawa kamperem po Europie

Jeśli jesteś początkującym kamperowiczem i jest to Twoja pierwsza wyprawa po Europie tym środkiem transportu, warto wybrać się nim do Francji. Dlaczego? To kraj, w którym nie tylko jest wiele ciekawych miejsc, ale jest on również przyjazny dla osób podróżujących tym pojazdem. W Internecie można przeczytać wiele opinii osób, które zwiedziły kamperem Francję i bardzo pozytywnie wypowiadały się na temat tego państwa także pod względem technicznym (znalezienie parkingu czy miejsc do noclegu lub postoju). Wybierając się do Francji, warto zabrać ze sobą rowery, które można przyczepić do tyłu kampera. Dzięki temu rozwiązaniu, będziesz mógł swobodnie poruszać się po małych uliczkach, zostawiając kamper na jednym z parkingów. Pamiętaj też, by przed wyjazdem odwiedzić nasz serwis kamperów. Sprawny pojazd to gwarancja udanej podróży bez zmartwień!

A co warto zwiedzić we Francji? Podobnie jak we Włoszech jest wiele pięknych miejsc, więc trudno było wskazać kilka wartych uwagi. My postawiliśmy na najbardziej znane miejsce w kraju, czyli Paryż oraz Bretanię.

Wyznaczanie trasy

A jak wygląda trasa? Startując z naszego kraju, a konkretnie z Warszawy, warto pojechać w kierunku Czech (przy okazji można zwiedzić malowniczą Pragę), a potem kierować się na Norymbergę. Po drodze od Paryża można zrobić kilka przystanków w niemieckich miastach albo od razu kierować się do stolicy Francji, robiąc po drodze jedynie przystanki.

Co warto zwiedzić w Paryżu? Stolica Francji to prawdziwy wysyp zabytków i perełek wartych odwiedzenia. Oprócz najbardziej znanych miejsc, takich jak wieża Eiffla, Luwr czy Katedra Notre-Dame, zachęcamy do zwiedzenia Lasku Bulońskiego, który należy do jednego z największych terenów zielonych tego miasta. Będąc w tym miejscu, możesz wybrać się na spacer, a także pojeździć na rowerze, koniu, a nawet pływać łódką po jeziorze.

Odważne osoby zachęcamy do odwiedzenia katakumb, które znajdują się 20 metrów pod ziemią. Znajduje się tam kaplica, która ma filar zbudowany z ludzkich kości. Warty uwagi jest również Panteon, gdzie zostało pochowanych wielu słynnych Francuzów. Można tam znaleźć również grób naszej rodaczki, Marii Skłodowskiej – Curie oraz jej męża, Piotra.

Kolejnym przystankiem na trasie Francji jest zamek w Pierrefonds. Ta ogromna budowla powstała w średniowieczu, jednak nie przetrwała próby czasu (zamek w dużej mierze został zniszczony przez wojny religijne w XVII wieku). Obecną formę zawdzięcza odbudowanie, które przeprowadził Eugene Viollet-le-Duca w XIX wieku.

Tajemniczy zakątek Francji

Po zwiedzeniu niezwykłego zamku w Pierrefonds, możesz udać się do północno-zachodnich regionów, w głąb Bretanii. To fascynujące miejsce, gdzie można zobaczyć wpływy kultury anglosaskiej i romańskiej. Jest tu wiele interesujących miejscowości, na czele ze stolicą tego regionu, czyli Rennes (znajduje się tam między innymi fabryka samochodów Citroen). Nie można też zapomnieć o Vannes, Pont-Aven czy Carnac. Warto też zwiedzić okazałą twierdzę, jaką jest Fotr la Latte, która znajduje się w pobliżu Carp Fréhel.

Nie tylko Francja i Włochy

Zwiedzenie kamperem Europy to nie tylko wyprawa do Francji i Włoch. Na naszym kontynencie jest wiele interesujących państw, a każde z nich ma malownicze miejsca, które mają własną historię i klimat. Na sam koniec przedstawiamy 3 miejscowości, które naszym zdaniem warto odwiedzić.

Finlandia – Porvoo

To niewielkie miasto jest jednym z najstarszych miejscowości w Finlandii. Jest usytuowane 50 km na wschód od Helsinek, więc zwiedzając to miejsce, warto odwiedzić stolicę tego państwa. A co warto zwiedzić w Porvoo? Wbrew pozorom jest tam wiele atrakcji. Nie tylko warto wybrać się na spacer po starym mieście (znajdują się tam głównie drewniane domki), ale też na wzgórze, gdzie znajduje się zamek czy obejrzeć tamtejszą katedrę.

Litwa – Wilno

Kolejnym miastem, które naszym zdaniem warto odwiedzić, jest Wilno. Stolica Litwy zachęca do odwiedzin nie tylko takimi miejscami jak: Ostra Brama czy stare miasto, ale też przyciąga turystów wiele kościołów (m in. św. Anny i Piotra i Pawła), a także muzeami (ma tam również swoje muzeum Adam Mickiewicz).

Konstancja – Niemcy

Na samym końcu chcielibyśmy jeszcze wspomnieć o mieście położonym w południowych Niemczech nad Jeziorem Bodeńskim. Konstancja, bo tak nazywa się to miasto, zostało założone przez cesarza Konstancjusza I Chlorusa w III wieku n.e. Jednym z najpopularniejszych zabytków jest katedra pw. Najświętszej Maryi Panny oraz budynek konklawe Konzilgebäude.

Ruszaj w drogę i pamiętaj, że przed wyjazdem trzeba zadbać o wszystkie szczegóły, koniecznie odwiedź nasz serwis kamperów!

 

Co znajdziesz we wnętrzu kampera? Jak wygląda w środku? To pytanie niezwykle często pada wśród…

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim Sylwester. Choć do pożegnania starego…

Lato powoli kończy się, dlatego też nachodzące dni będą coraz krótsze. Nie oznacza to jednak,…